اخبار و مقالات

مقاله جام بالکن

آشنایی با جام بالکن
بالکن ها همیشه از مورد علاقه ترین قسمت های منزل بوده اند. این بخش از ساختمان در سال های اخیر به یکی از کاربردی ترین و اصلی ترین نقاط منزل تبدیل شده است. به عبارت دیگر بالکن یکی از الحاقات ساختمان ‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می‌گردد و در واقع فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف رو به فضای بیرونی دارند. گاهی بالکن ها دو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت‌های بسته شامل نیم دیوار، نرده یا ترکیب این دو با دیوار است در این بین افرادی هستند که به دنبال زیباتر کردن هر چه بیشتر نمای بیرونی ساختمان هستند.در این مقاله سعی داریم شما را بایکی از بروز ترین سیستم های ساختمانی یعنی جام بالکن آشنا کنیم
سیستم جام بالکن برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ در فنلاند طراحی و اجرا شد. پس از آن در سایر نقاط اروپا فراگیر شده و در سال ۲۰۰۷ وارد کشور عزیزمان ایران شد . میتوان گفت یکی از مدرن ترین گزینه ها برای استفاده بهینه بالکن خانه سیستم جام بالکنی است که همانند یک پرده شیشه ای نمای خارجی بالکن را می پوشاند و امکان استفاده از بالکن را در چهار فصل سال امکان پذیر می سازد این سیستم به دلیل اینکه همواره در تماس با فضای بیرون قرار دارد باید تمامی اجزاء و پروفیل های به کار رفته در آن در برابر عوامل بیرونی از مقاومت و استحکام کافی برخوردار باشند، خصوصا چرخ ها و دیگر قطعات داخل ریل حتما باید از جنس کروم و نیکل با روکش های مناسب الترامیدی تهیه شده باشند.ضدزنگ بودن اجزاء درگیر در سیستم نکته مهمی است که معمولا افراد سودجو از آن براحتی رد می شوند و این مورد در طول سالهای بعد مشتریان را به مشکلات عدیده دچار میکند.
امروزه با به کارگیری سیستم جام بالکنی برای بهره گیری بهتر از فضای بالکن های اماکن مسکونی، اداری و یا تجاری ، قسمت بازِ بالکن ها به صورت متحرک محصور شده و امکان لذت بردن از مناظر زیبا و چشم انداز های خاص، بدون آزار دیدن از هوای سرد یا گرم یا دیگر مشکلات محیطی، فراهم میشود. از آن گذشته این تکنولوژی علاوه بر محصور نمودن بالکن ها، در فضاهای دیگری مانند فضاهای اداری، گلخانه ها، حاشیه استخر ها و مکانهایی از این قبیل نیز استفاده می شود.
سیستم های جام بالکنی عمدتاً با حرکت شیشه در ریل های آلومینیومی کار می کند و همه پنجره ها در گوشه ی مناسبی از بالکن جمع می شود بنابراین آلومینیوم یکی از اجزای مهم در ساختار اینگونه سیستم ها بوده و باید از استحکام و کیفیت خوبی برخوردار باشد تا جریان هوای بیرون و درون از یکدیگر مستقل باشند و انرژی داخل را حفظ کنند به طوری که عایق صوتی ، حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون ایجاد کرده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود.در واقع انتخاب پروفیل مقاوم و استاندارد به نوبه خود یک عنصر مهم و بادوام در سیستم های جام بالکنی محسوب می شود.
آلومینیوم به کار رفته در سیستم جام بالکنی متشکل از دو پروفیل افقی نصب شده برروی ساختارهای کف و سقف و همچنین دو پروفیل عمودی در دوطرف بالکن است. همچنین وزن سیستم 23-24 کیلوگرم در هرمتر مربع میباشد. سیستم حرکتی مورد استفاده در پانل ها بصورت لولایی است این سیستم طوری طراحی شده که پانل اول ثابت بوده و بقیه‌ی پانل ها متحرک می باشند و در ریل حرکت کرده و در انتها در کنار پانل ثابت قرار می گیرد . این سیستم ها این قابلیت را دارند تا با اضافه کردن آپشن هایی همچون پرده های کرکره ایی و پلیسه ویژه این سیستم کارایی و ظاهر خود را ارتقا ببخشند .
از فواید سیستم جام بالکنی باید به موارد زیر اشاره کرد:
• به علت ماهیت خود هر زمانی که بخواهیم باز می شود، هر زمانی که بخواهیم بسته می شود و بالکن ها را تبدیل به مکان زندگی قابل استفاده و راحت می کند.
• با هماهنگی و تناسب با نما و معماری کلی سازمان، چشم اندازی زیبا به وجود می آورد.
• به علت قابلیت استفاده ی منعطف آن، تحت شرایط باران، برف و دیگر شرایط محیطی می توان از بالکن به شیوه ی مطلوب خود استفاده کرد (از محیط تاثیر نمی پذیرد)
• از ورود سر و صدا، گرد و غبار ، حشرات، حیوانات و پرندگانی که می توانند به بالکن ها وارد شوند جلوگیری می کند و بدین ترتیب فضای آنجا کاملاً تحت کنترل است.
• با پروفیل های ویژه ای که دارد باعث می شود تا جریان هوای بیرون و درون از یکدیگر مستقل باشند و انرژی داخل را حفظ می کند.
• با استفاده از شیشه های ویژه و بکارگیری سیستم های مغناطیسی در آن می تواند عایق صدا و حرارت خوبی باشد.

مقاله مردادماه شرکت آلومینیوم کوپال اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *